România, învinsă în trei seturi de Finlanda

După eşecul înregistrat joi seara, 2 – 3 în faţa Greciei, naţionala masculină de volei a României nu a reuşit să câştige nici măcar un set în faţa mult mai valoroasei Finlanda.
„Tricolorii” pregătiţi de Mariusz Sordyl au fost învinşi cu 3 – 0, diferenţa de puncte fiind mare în toate cele trei seturi.
Finlandezii şi-au asigurat victoria într-o oră şi cinci minute, actul întâi durând cel mai puţin, 20 de minute. Voleibaliştii pregătiţi de Daniel Castellani au avut un avans de trei puncte la primul time-out tehnic al actului secund şi 16 – 8 la al doilea, iar diferenţa de la final a fost de 10 puncte, 25 – 15.
Cea mai mare diferenţă de scor a fost în al doilea parţial, 25 – 14, după 8 – 4 şi 16 – 13 la cele două time-out-uri tehnice.
Voleibaliştii români au încercat să obţină mai mult în setul trei, dar nu au reuşit să treacă 17 puncte.
După două jocuri disputate, România are un singur punct acumulat, în partida de joli, cu Grecia, urmând ca sâmbătă, de la ora 17:30 să susţină ultimul meci din cadrul primului turneu preliminar, în faţa Muntenegrului.
România: Stoian, Gontariu, Mihalcea, Bala, Pavel, Stancu şi Feher – libero. Au mai evoluat: Bartha, Matei şi Tofan. Antrenor: Mariusz Sordyl
Finlanda: Esko, Siltala, Kunnari, Shumov, Oivanen Matti, Ojansivu şi Matyla – libero. A mai evoluat: Mikko Oivanen, Tervaportti şi Hietalen. Antrenor: Daniel Jorge Castellani